|
Jelena Janković pobedom na turniru u Moskvi na nivo teorije dovela je mogućnost da je neko zameni na mestu broj 1 za 2008. godinu. Ana je zahvaljujući eliminacije Jelene Dementijeve napredovala za jedno mesto, a plasmanom u 1/4 finale Kremljin kupa, Viktor Troicki takođe je napravio značajan pomak na ATP listi.
Dvanaest uzastopnih pobeda, krunisanih sa tri titule Jelenu Janković učvrstili su na prvom mestu WTA liste na kom se po drugi put našla nakon osvajanja trofeja u Štutgartu prošle nedelje. Srpska teniserka stvorila je prednost od 773 boda u odnosu na drugoplasiranu Dinaru Safinu i ukoliko bi Ruskinja ili Serena Vilijams želele da je smene na poziciji broj 1 do kraja godine bilo bi neophodno da osvoje završni turnir u Dohi i još jedan turnir. Za sada ni jedna od Jeleninh konkurentkinja nije prijavljena za predstojeće turnire u Cirihu i Lincu, s tim što postoji minimalna mogućnost da u poslednjem trenutku zatraže specijalni pozivnicu od organizatora.
Ana Ivanović nije uspela da zabeleži pobedu na turniru u Moskvi, ali je ipak zabeležila napredak za jednu poziciju. Razlog tome je što Jelena Dementijeva nije uspela da odbrani bodove osvojene prošle godine kada je na ovom turniru trijumofovala. Što se tiče ostalih promena u top 10, finalistkinja Moskve Vera Zvonareva napredovala je za jedno mesto i trenutno se nalazi na poziciji broj osam sa koje je potisnula Venus Vilijams. 1. Jelena Janković (Srbija) 4.555 poena 2. Dinara Safina (Rusija) 3.782 3. Serena Vilijams (SAD) 3.717 4. Ana Ivanović (Srbija) 3.289 5. Elena Dementijeva (Rusija) 3.235 6. Marija Šarapova (Rusija) 3.040 7. Svetlana Kuznjecova (Rusija) 2.835 8. Vera Zvonareva (Rusija) 2.372 9. Venus Vilijams (SAD) 2.247 10. Agnješka Radvanska (Poljska) 2.126 Kada su momci u pitanju u samom vrhu došlo je do manjih promena. David Ferer vratio se na poziciju broj 5 sa koje je potisnuo Nikolaja Davidenka koji nije uspeo da odbrani bodove iz Moskve od prošle godine.U samo elitu posle dužeg vremena vratio se Fernando Gonzales, koji u poslednje tri nedelje na turnirima u Pekingu, Tokiju i Beču uspevao da stigne do četvrtfinala. Novak Đoković nije branio titulu u Beču, što je dovelo do gubitka 235 poena i povećalo razliku između njega i drugoplasiranog Rodžera Federera na 1205 ATP bodova. Veći pomak od srpskih tenisera napravio je Viktor Troicki koji se sa 60. mesta popeo na 53. poziciju zahvaljujući plasmanu u 1/4 finale Kremljin kupa. Na putu ka osam najboljih on je savladao Janka Tipsarevića, sprečivši ga tako da odbrani 110 bodova koliko je "zaradio" na ovom turniru prošle godine. To je dovelo do njegovog pada za 9. pozicija, tj. sa 41. na 50. mesto. 1. Rafael Nadal (Španija) 7.000 poena 2. Rodžer Federer (Švajcarska) 5.930 3. Novak Đoković (Srbija) 4.725 4. Endi Marej (Velika Britanija) 2.995 5. David Ferer (Španija) 2.315 6. Nikolaj Davidenko (Rusija) 2.260 7. David Nalbandijan (Argentina) 2.175 8. Endi Rodik (SAD) 1.970 9. Huan Martin del Potro (Argentina) 1.685 10. Fernando Gonzales (Čile) 1.645 |